• Početna
  • »
  • Zivot
  • »
  • Kako zadržati pozitivan stav za vrijeme krize

Kako zadržati pozitivan stav za vrijeme krize

Život nam se svima okrenuo naglavačke. Ništa više nije isto. Odjednom su nam nametnuta pravila ponašanja kojih se moramo pridržavati kako bismo sačuvali svoje i zdravlje drugih ljudi. U ovakvoj izvanrednoj situaciji, koju većina nas nikad nije doživjela, važno je sačuvati psihičko zdravlje. Da bismo u tome uspjeli, trebamo se fokusirati na pozitivne stvari. Evo i kako:


Informišite se samo iz provjerenih izvora.

Žudnja za informacijama nikad nije bila veća. Mediji i različiti portali svakodnevno nas opskrbljuju informacijama i u toj šumi vijesti treba znati prepoznati one istinite i provjerene. Ne treba vjerovati svemu što se nađe na internetu i što nas može nepotrebno uznemiriti. Stoga je naš savjet: pratite samo provjerene izvore informacija, a to su https://www.ijzcg.me/ i http://www.mzdravlja.gov.me/ministarstvo, gdje se mogu naći najnovije informacije o koronavirusu kao i preporuke za postupanje.

Vježbajte jer je fizička aktivnost zdrava i podstiče lučenje endorfina.

Da bismo se bolje osjećali, treba nam fizička aktivnost. Ona podstiče lučenje endorfina, hormona sreće koji će nam pomoći nositi se s ovom situacijom i smanjiti anksioznost. Vježbati možemo u svoja četiri zida, a bezbroj varijanti za treniranje – od intenzivnih 5-minutnih treninga do blagotvornog vježbanja joge – dostupno je online. Sve što nam je potrebno je malo prostora, internet i dobra volja!
Prva adresa na kojoj ćete pronaći nešto što odgovara vašoj fizičkoj kondiciji je Youtube.
Ukoliko ste član nekog fitness centra, popratite online treninge kao i savjete o ishrani od vama već poznatih lica.


Izdvojite vrijeme za kulturu i lično usavršavanje

Stroge mjere zaštite od koronavirusa donijele su nam i neke dobre stvari. Solidarnost, na primjer. Mnoge kompanije i ustanove pokazale su društvenu odgovornost i u sveopštoj krizi ponudile besplatne sadržaje koji se mogu konzumirati online. 

Stoga, ako ste mislili da ne možete pogledati predstavu, poslušati koncert ili posjetiti izložbu, prevarili ste se! 

Pozorišta i muzeji otvorili su svoja virutelna vrata, pa tako možete “šetati” kroz najljepše svjetske muzeje i slušati opere iz udobnosti svog doma. 

Pogledajte najslavnije opere izvođene u Metropolitan muzeju u Njujorku na www.metopera.org  i poslušajte koncerte Berlinske filharmonije na www.digitalconcerthall.com ili posjetite neki od muzeja: https://bit.ly/2QtoL8J

Crnogorsko narodno pozorište je, iako prinuđeno da obustavi svoj repertoar, u ovoj situaciji uz svoju vjernu publiku. Kako kažu, pozorišni čin ne postoji bez direktnog odnosa između publike i scene, ali u ovim danima CNP pokušava da nam preko TV kanala nacionalne televizije nadoknadi nedostatak aktivne pozorišne produkcije. 


Naučite strani jezik ili neku drugu vještinu.

Boravak kod kuće možemo iskoristiti za učenje neke nove vještine, stranog jezika ili nadograditi postojeće znanja o temi koja nas zanima ili je iz naše branše. Ovo je zaista dobra prilika da se dodatno edukujemo, a mogućnosti je mnogo i samo treba odabrati temu!
Strane jezike možete naučiti na stranicama Duolingo, Busuu , Memrise, Lingvist, HelloTalk… 



Na Khana Academy, uz strane jezike možete naći razne teme iz područja matematike, nauke, računarstva, društvenih nauka i umjetnosti, ekonomije i finansija, a postoji i rubrika s pripremama za razne testove.
Mind Tools vam pomaže da unaprijedite svoje liderske vještine čitanjem korisnih tekstova, dok na njihovom Youtube kanalu možete pogledati zgodne kratke video snimke.
Stranica Cousera u partnerstvu s vodećim američkim fakultetima nudi na stotine predavanja različite tematike i dok su mnoga od njih besplatna, uz nadoplatu za neke možete steći i diplome koje će vam koristiti u daljem razvoju karijere.



Zadržite smisao za humor.

Humor nam sada treba više nego ikada jer nam pomaže da zadržimo zdrav razum, podiže raspoloženje i tjera nas na smijeh. Stoga je zbijanje šala itekako potrebno i dobrodošlo!

Sjetite se da će i ovo proći.

Kad nam je teško pronaći motivaciju za ovakvu svakodnevicu, sjetimo se da će i ovo proći. Za dodatno osnaživanje duha, preporučamo korisne tekstove iz pera psihologa koji nas uče kako se nositi s kriznim situacijama, kako odagnati stres i kako pomoći djeci, a mogu se pronaći na Internetu. 

Klinički centar Crne Gore je otvorio besplatnu telefonsku liniju 1555, za psihološku podršku građanima tokom pandemije novog virusa korona. Svakog dana od deset do 19 sati na raspolaganju je više od dvadeset stručnjaka KCCG iz ove oblasti, a pozivi su besplatni. 

Iz Klinike za psihijatriju KCCG kazali su da se u toku bilo koje epidemije očekuje povećanje nivoa stresa i anksioznosti kod svih pojedinaca. Oni su objasnili da se to najčešće manifestuje strahom od bolesti ili smrti, socijalne isključenosti i smještanja u karantin zbog povezanosti sa novim virusom, od gubitka sredstava za život, nemogućnosti za rad u izolaciji i otpuštanja s posla, kao i osjećajem nemoći da se zaštite voljene osobe.

Osigurajte svoje bolje sjutra

Za većinu neizvjesnih događaja u životu, rizik možemo smanjiti ugovaranjem neke od polisa iz široke palete proizvoda životnog ili neživotnog osiguranja na www.uniqa.me.

Ostanite zdravi, #OstaniSiguranDoma.

Dolje