Kako pomoći psima na velikim vrućinama

Imate li psa kojeg ste redovno, tri puta dnevno, vodili u šetnju, a ovih dana ste zbog velikih vrućina vjerovatno promijenili ustaljene rituale. Vrućinu i sparine teško podnosimo svi, no psima je na vrućem gradskom asfaltu teže nego nama jer su njihove šape nezaštićene od opekotina koje im može nanijeti užareni beton.

Ako je vanjska temperatura 30oC, asfalt izložen suncu može se zagrijati i do 60 stepeni!  Pas, kao i čovjek, može dobiti toplotni udar i sunčanicu, pa pripazite da vaš ljubimac što bezbolnije provede vrele ljetnje dane.

Svježa voda uvijek na raspolaganju

Neka vašem psu kod kuće uvijek bude dostupna posuda sa svježom vodom, a vodu ponesite i u svaku šetnju. U vodu možete staviti i koju kockicu leda. Psi se znoje samo na područjima tijela koja nijesu prekrivena krznom, poput njuške i šapa, a najefikasnije se hlade kroz disajni sistem i zato dahću kada im je vruće, a voda je najbolji način za sprječavanje dehidratacije. 

Šetajte rano ujutro i kad sunce zađe

Kad je ovakva žega, najbolje je psa izvesti rano ujutro kad sunce još nije upeklo i uveče, kad zađe. Izbjegavajte šetnje po jakom suncu, a ako pas mora obaviti nuždu izvedite ga u kratku šetnju. U tom slučaju birajte mjesta u hladu, izbjegavajte vreli asfalt i vrući pijesak. Ako pas odbija šetnju, nemojte ga siliti – radije se vratite kući i kasnije ga odvedite u šetnju.

Ne ostavljate psa u automobilu

Nikada i nipošto, a posebno ljeti, ne ostavljajte psa u automobilu, jer temperatura može porasti do vrtoglavih brojki u samo nekoliko minuta i vaš pas može postati nemoćan, pa i uginuti od toplotnog udara. Ne preporučuje se ni ostavljanje u hladu i uz otvoren prozor jer to psu izaziva stres, pa ako već vozite psa, povedite ga i iz automobila s vama ili ga radije ostavite kod kuće ili na čuvanju.

Ne šišajte pse koji prirodno gube dlaku

Psima dlaka služi kao toplotna izolacija i zapravo ih štiti od sunca i vrućine, pa se psi ne smiju šišati jer ih tako izlažemo pregrijavanju i opeklinama od sunca. Psa ljeti redovito četkajte kako biste uklonili dlaku koja opada i pomogli koži da nesmetano „diše“.

Prostirka za hlađenje

Pas će sebi instinktivno odabrati mjesto na koje će leći kad je vruće, poput pločica koje su hladnije od parketa ili tepiha, no možete mu u prodavnicama za kućne ljubimce nabaviti prostirku koja hladi ili mu jednostavno postaviti vlažni peškir na mjesto na kojem voli da leži.

Omogućite psu kupanje

Ako ste u mogućnosti odvedite psa u prirodu gdje se u nekom potoku ili jezeru može okupati, ako to voli. Ako imate kuću sa dvorištem, napravite psu mali bazen – neku veću posudu ili mali bazen napunite vodom da se pas može osvježiti ako želi, ili ga povremeno osvježite prskanjem vodom ili tuširanjem. U tom slučaju samo pripazite da voda ne bude prehladna što može biti šok za organizam.

Ledene poslastice koje psi obožavaju

Neki psi će se rado rashladiti grickanjem lubenice, no gotovo svi će uživati u ledenim poslasticama koje im možete sami pripremiti ako u njihovu omiljenu hranu umiješate, na primjer, jogurt ili vodu ili mesnu supu i zamrznete je.

 

Smanjite intenzitet aktivnosti

Čak i ako imate aktivnog psa s puno energije koji ima običaj da se tri puta dnevno istrči uz bacanje loptice, nemojte na vrućinama forsirati ove aktivnosti ili ih smanjite. Zamislite kako bi vama bilo da morate da trčite uz nekoga bosi po asfaltu po najvećoj vrućini, kao što često možemo vidjeti vlasnike koji svoje pse vode uz sebe vozeći bicikl. 

Što ako se pas pregrije? Kada posjetiti veterinara?

Ako pas prekomjerno dahće, nezainteresovan je i dezorijentisan, odbija hranu ili pokazuje i druge simptome dehidratacije i pregrijavanja, poput konvulzija, dijareje ili povraćanja, promjene boje desni i jezika koje mogu poplavjeti ili postati svijetlo crveni, odmah posjetite veterinara.

Ako ne možete odmah krenuti veterinaru, omotajte psa mokrim ručnicima, stavite ga na hladnu prostirku ili pred ventilator da mu trenutno olakšate situaciju. Obavezno potražite savjet veterinara koji će po opisanim simptomima moći procijeniti koliko je stanje opasno.

Dolje